Przyjemnie jest zobaczyć znajomą twarz na trybunie obok od niedawna nam panującego Prezydenta Andrzeja Dudy. Jak widać Barbara Stasiak jest dobrze znana Głowie Naszego Państwa. Kadry pochodzą z transmisji TVP defilady z okazji Dnia Wojska Polskiego.

 

24_maja 2015r obchodziliśmy jubileusz 140-lecia naszej Straży Pożarnej. Rozpoczęliśmy przemarszem do Kolegiaty Przemienienia Pańskiego gdzie nasz Prezes wygłosił przemówienie. Mszę odprawił ks. proboszcz Ryszard Andruszczak w kolcelebrze z ks. Dariuszem Lipcem i ks. Tomaszem Koprianiukiem. Po Mszy przeszliśmy do pomników Marszałka Piłsudskiego i AK w centrum miasta gdzie odegrany został Hymn i złożone kwiaty. Po czym przeszliśmy na plac przy remizie gdzie uroczyście zgodnie ze strażackim ceremoniałem wciągnięto Flagę na masz przy wtórze Hymnu Narodowego. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi posłowie Stanisława Prządka, Grzegorz Wożniak, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, która wręczyła Prezesowi Ptachowi i naszej straży m.in. medal Pro Masowia. Byli też Starosta Marek Chciałowski, Burmistrz Tadeusz Mikulski i inni. Szczególnymi gośćmi była delegacja straży pożarnej z Niepokalanowa, która przyjechała z zabytkowym pojazdem z 1923r. p Rozdano dużo odznaczeń. Wszyscy członkowie orkiestry otrzymali pamiątkowe imienne tabliczki.

 

 

W piątek 28 listopada zespół Alien wystąpił w garwolińskim CSIK z koncertem. Razem z zespołem wystąpił też Chór Miasta Garwolina. Przy okazji prezentacji historii zespołu dowiedziałem się, że za datę swego powstania zespół uznaje występ na Konkursie Piosenki Religijnej który zorganizował 12 maja 1984r ks. Sławomir Żarski. Tak więc mogę powiedzieć że zrobiłem wtedy pierwsze zdjęcie zespołu Alien. Koncert był komentowany na portalach garwolińskich. Wiele zastrzeżeń ktoś miał do nagłośnienia jednak nie było żadnych konkretów co było złego. Dla mnie był to chyba najlepiej nagłośniony koncert jaki słyszałem w naszym GOK-u. Może po prostu byli tacy co lubili taki pawer że flaki się ruszają i w uszach tylko ból. Tu wszystko było słychać. Wokal idealny, gitara też. Może trochę za matowa perkusja i klawisze. Inne zarzuty to że zespół nie gra swojej muzyki. Chyba ktoś miał za duże ambicje. Swoją muzykę grała dzień wcześniej Aurelia Luśnia. Zespół powitaniem w stylu weselnym pokazał wyraźnie, że to jest jego podstawowa działalność. A że zespół ma publikę która szczelnie wypełniła salę kinową i chce mu się poświęcić dużo czasu na przygotowanie programu który można zagrać na scenie na poziomie wyższym niż repertuar weselny to chwała mu za to. I tylko trzeba by sobie i im życzyć aby radość z grania nigdy im nie przeszła i żeby cieszyli nasze uszy swoją muzyką jeszcze przez długie lata.

Jest czerwiec 1983r od półtora roku kraj pogrążony jest w Stanie Wojennym.

Dosyć skutecznie chociaż może niezbyt brutalnie pozbawiono naród marzeń o wolności rozbudzonych w czasie odwilży posierpniowej. Plan władzy był prosty zneutralizować ośrodki decyzyjne opozycji poprzez internowanie działaczy opozycyjnych i zastraszenie społeczeństwa przez obecność oddziałów wojskowo-milicyjnych na ulicach.Starano się też nie dopuszczać do jakichkolwiek większych zgromadzeń aby nie dać poczucia siły narodu. Dlatego tak skwapliwie rozpędzano takie zgromadzenia jak w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu gdzie Msze za Ojczyznę odprawiał ks. Jerzy Popiełuszko.

W okolicach przejazdu kolejowego koło Górek jakoś chyba w połowie lat 70-tych doszło do wypadku kolejowego. Niestety nie pamiętam szczegółów. Prawdopodobnie wykoleił się pociąg z siarką. Może ktoś zna więcej szczegółów?

Ostatnio głośna jest sprawa odrzucenia wniosku burmistrza o zaciągnięciu kredytu na budowę zbiornika retencyjnego w Leszczynach. Chciałem sobie wyrobić swój pogląd na ten temat. Oto moje wnioski:

1) Zbiornik mógłby spełnić swoją rolę, aczkolwiek pewnie w przypadku umiarkowanych fal powodziowych.

2) Polityka informacyjna miasta zawiodła. Przy takim kontrowersyjnym projekcie przydałby się model a nie mapa zbiornika.

3) Koszty. Za tą sumę zbudowano basen który zadłużył miasto i do tej pory nie jest spłacony.

4) Nie ma chyba sensu budować tej inwestycji jako zbiornik retencyjny a jako suchy zbiornik przeciwpowodziowy.

(fot www.garwolin.pl)

21 Października parafia Jana Pawła II w Sulbinach świętowała uroczystość swojego patrona. Z tej okazji można było uzyskać odpust. Była to pierwsza taka uroczystość w obecnej kaplicy. O godzinie 11:00 odprawiono Sumę Odpustową. Uczestniczyli w niej Starosta, Wójt, Burmistrz i przewodniczący rady Miasta i orkiestra OSP Garwolin.  Po Mszy odbyła się adoracja relikwii Błogosławionego Jana Pawła II.  Niestety zupełnie nie zauważyły tego wydarzenia nasze lokalne portale.

 

Zapraszam na zimowy spacer po Garwolinie z lat 70-tych. Wydaje mi się że mogło to być nagrane ok roku 1976. Film nagrali Jola i Wojtek Stefańscy. Można podziwiać produkty garwolińskich kuśnierzy które wtedy były szczytem zimowej mody.

W Niedzielę odbędą się uroczystości 30 lecia Obrony Krzyża w Miętnem. Chyba to dobra okazja do napisania kilku słów. Nie chciałbym jeszcze raz przedstawiać całej historii, a tylko opisać to co przedstawiają zdjęcia. Byłem autorem pamiątkowego zdjęcia z tych wydarzeń. Potem poszło ono w świat. Niestety nie miałem możliwości dodania do nich opisu, więc spróbuje to zrobić teraz.

 

1 maja o godz. 10:00 w Sulbinach ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski dokonał poświęcenia nowej kaplicy. Uroczystość miała miejsce w rocznicę beatyfikacji patrona parafii Jana Pawła II. Tak wiec możemy teraz mówić że w Garwolinie są trzy kościoły.